Iako postoji potencijal da stanovnici regiona na rad odlaze u susedne zemlje – to se ipak ne dešava u dovoljnoj meri.
I dalje ljudi sa ovih prostora dominantno biraju zemlje Evropske unije – Nemačku i Austriju. Za to vreme, zemlje regiona radnu snagu uvoze iz Jugoistične Azije. Kako rešiti te probleme, razgovaralo se na konferenciji Instituta za razvoj i inovacije u Centru "Sava".
Region Zapadnog Balkana ima 10 miliona stanovnika manje nego što je 80-ih projektovano za tadašnju Jugoslaviju. A posledice tzv. isušivanja regiona vide se na svakom koraku – u gradskom prevozu, restoranima, na gradilištima gde radi sve više stranaca.
"Godinama unazad poslodavci su gledali sebe,
govorili su ako ti nećeš da radiš, ima ko hoće, država je stajala sa
strane i sve što smo kreirali u prethodnih 20-30 godina, ovo je
rezultat, svesno ili nesvesno, proces globalizacije je doneo mnoge dobre
strane, ali i loše", kaže Dragan Todorović iz Saveza samostalnih sindikata Beograda.
Zato ekonomiste i ne iznenađuju projekcije. Računice pokazuju da će Srbiji u narednoj deceniji nedostajati između 80.000 i 100.000 radnika.
"Kad govorimo o nezaposlenosti, koja je sad rekordno niska – 8,2 posto, neko postavi pitanje zašto se među tim ljudima ne pronađe dovoljno radika – ne može, jer gotovo većina je pasivizirana u potpunosti. Oni decenijama ne traže poslove i potrebno je pripremiti socijalni sistem podrške tim ljudima kako bi se ponovo uključili u tržište rada", objašnjava Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije.
Otvoreni Balkan – potencijal koji se ne koristi dovoljno
Slobodan pristup tržištu rada stanovnicima zemalja regiona otvoren je i inicijativom Otvoreni Balkan. Potencijal se, čulo se na konferenciji, ne koristi dovoljno.
Od oko 15.000 izdatih dozvola za rad strancima u ovoj godini, tek oko 250 dobili su državljani zemalja regiona. Iako se sve zemlje Zapadnog Balkana bore sa istim problemom, samo se Srbija strateški bavi ekonomskim migracijama.
"Investitori, kad sagledavaju zemlje Zapadnog
Balkana ne gledaju pojedinačno, gledaju ceo region, ovo je malo tržište
da bi gledali jednu pojedinačnu ekonomiju, tako da je to prva preporuka
– da se mere koordinišu na nivou celog regiona", kaže Milica Anđelković
Đoković iz Instituta za razvoj i inovacije.
Trajno rešenje problema manjka radnika ekonomisti vide u kvalitetnom obrazovanju, samim tim i bolje plaćenim radnim mestima.